×

Drogi Użytkowniku,

to tylko próbka dla niezalogowanych. Ale zabawa wcale nie musi się kończyć!
Dołącz do społeczności MATMAG.pl rejestrując się w portalu i dokończ grę.

Jeżeli już masz u nas konto, zaloguj się.

 

Rejestracja Zaloguj Inne zadanie

 

×

Drogi Użytkowniku,

wyczerpałeś dzisiejszy limit dostępu do tego zadania dla użytkowników z niewykupionym abonamentem, ale zabawa wcale nie musi się kończyć! Dla nielimitowanego dostępu do zadań poproś rodzica/opiekuna, aby wykupił dla Ciebie abonament.

 

Abonamenty Inne zadanie

 

1. Dodawanie pisemne liczb czterocyfrowych

POWRÓT DO GRY WSZYSTKIE FILMY

Dodawanie pisemne

- "Algebro! Potrzebuję Twojej pomocy. Nie wiem nic o działaniach pisemnych..."
- "Nie martw się! Wytłumaczę Ci je wszystkie na przykładach. Zaczniemy od dodawania pisemnego dwóch liczb. Chodź!"

Dodawanie pisemne to metoda sumowania liczb, które są zbyt duże, aby można było łatwo dodać je w pamięci. Pozwala ona na dokładne dodanie liczb bez użycia kalkulatora, wykonując tylko proste dodawanie.

Jak to działa?

Najpierw zapisujemy liczby jedna pod drugą, tak aby ich cyfry jedności, dziesiątek, setek i tysięcy były w jednej pionowej linii. Mówiąc inaczej wyrównujemy liczby do prawej strony.

Następnie dodajemy cyfry w każdej kolumnie, zaczynając od prawej, czyli cyfr jedności. W ten sposób liczymy każdą kolumnę po kolei, od prawej, do lewej.

Jeśli suma cyfr w kolumnie przekracza 9, zapisujemy tylko ostatnią cyfrę sumy w tej kolumnie, a resztę liczby przenosimy do następnej kolumny po jej lewej stronie. Przeniesioną cyfrę dodajemy do pozostałych cyfr w kolumnie.

Sumujemy cyfry w każdej kolumnie. Jeżeli w danej kolumnie jest puste miejsce, to cyfrę przepisujemy.

I mamy wynik.

- Wow! To łatwiejsze, niż myślałam.


Dodajmy razem liczby 213 i 74.

213
+ 74
-------
287

Zaczynamy od prawej strony. 3 + 4 to 7. Zapisujemy 7 pod cyframi jedności. Dalej cyfry dziesiątek. 1 + 7 = 8. Zapisujemy 8 i przechodzimy dalej. Liczba 74 nie ma cyfr setek. Przepisujemy 2 i otrzymujemy wynik. 213 + 74 równa się 953.


Następny przykład. Tym razem większe liczby.

1582
+ 5245
---------
6827

Zaczynamy od cyfr jedności. 2+5 to 7. Idziemy dalej. 8+4? 12. Zapisujemy tylko cyfrę jedności, czyli dwa, a cyfrę dziesiątek przenosimy do następnej kolumny. Sumując cyfry setek, musimy dodać do nich również przeniesione 1. 5+2+przeniesione 1=8. Jako ostatnie dodajemy cyfry tysięcy. 1+5=6.
tysiąc pięćset osiemdziesiąt dwa, plus pięć tysięcy dwieście czterdzieści pięć, to sześć tysięcy osiemset dwadzieścia siedem.
Tym sposobem w prosty sposób dodaliśmy do siebie naprawdę duże liczby.