×

Drogi Użytkowniku,

to tylko próbka dla niezalogowanych. Ale zabawa wcale nie musi się kończyć!
Dołącz do społeczności MATMAG.pl rejestrując się w portalu i dokończ grę.

Jeżeli już masz u nas konto, zaloguj się.

 

Rejestracja Zaloguj Inne zadanie

 

×

Drogi Użytkowniku,

wyczerpałeś dzisiejszy limit dostępu do tego zadania dla użytkowników z niewykupionym abonamentem, ale zabawa wcale nie musi się kończyć! Dla nielimitowanego dostępu do zadań poproś rodzica/opiekuna, aby wykupił dla Ciebie abonament.

 

Abonamenty Inne zadanie

 

6. Odejmowanie liczb mieszanych

POWRÓT DO GRY WSZYSTKIE FILMY

Odejmowanie liczb mieszanych

Przechodzimy do kolejnej, bardzo ważnej umiejętności każdego matematycznego maga. Dzisiejszy temat lekcji to odejmowanie liczb mieszanych.

7 3/4 - 2 1/4
Gdy odejmujemy od siebie liczby mieszane, musimy przyjrzeć się mianownikom ich części ułamkowych. Jeśli są takie same, po prostu odejmujemy części całkowite od części całkowitych, a ułamkowe od ułamkowych.
7 - 2 = 5 , a 3/4 - 1/4 = 2/4
Jeśli to konieczne, części ułamkowe liczby mieszanej skracamy do najprostszej postaci. W naszym przypadku 2/4 skracamy do 1/2, otrzymując wynik końcowy 5 i 1/2.

6 i 3/4 - 4 i 3/8
Jeżeli jednak mianowniki są różne, to, jak zwykle, musimy najpierw sprowadzić ułamki do wspólnego mianownika. W naszym przypadku do mianownika 8.
3/4 przekształcamy więc w 6/8 i wykonujemy odejmowanie.
6 - 4 = 2, a 6/8 - 3/8 = 3/8
Zatem wynik naszego odejmowania to 2 i 3/8.

Ostatni przykład.

5 3/7 - 3 1/2
Mianowniki są różne. Przepisujemy więc części całkowite, a części ułamkowe rozszerzamy do mianownika 14. Ups! Ułamek 7/14 jest większy, niż ułamek 6/14.
W takiej sytuacji musimy pożyczyć jedną całość od części całkowitej i przenieść ją do części ułamkowej. Po pożyczeniu jednej całości od części całkowitej, otrzymaliśmy liczbę 4. Jednak ta całość nigdzie nie znika. Liczbę 1 zamieniamy na ułamek o interesującym nas mianowniku czyli 14.
To daje nam 14/14, które dodajemy do 6/14. Otrzymujemy 20/14.
Teraz możemy wykonać odejmowanie 4 20/14 - 3 7/14. Wynik to 1 i 13 /14.

Gdy opanujesz regułę pożyczania, żadne odejmowanie liczb mieszanych nie będzie kryło przed Tobą tajemnic. Jeżeli nie masz pewności, co do zasady działania omówionego właśnie zagadnienia, obejrzyj sobie ponownie ten film