×

Drogi Użytkowniku,

to tylko próbka dla niezalogowanych. Ale zabawa wcale nie musi się kończyć!
Dołącz do społeczności MATMAG.pl rejestrując się w portalu i dokończ grę.

Jeżeli już masz u nas konto, zaloguj się.

 

Rejestracja Zaloguj Inne zadanie

 

×

Drogi Użytkowniku,

wyczerpałeś dzisiejszy limit dostępu do tego zadania dla użytkowników z niewykupionym abonamentem, ale zabawa wcale nie musi się kończyć! Dla nielimitowanego dostępu do zadań poproś rodzica/opiekuna, aby wykupił dla Ciebie abonament.

 

Abonamenty Inne zadanie

 

1. Dopasuj zdanie do figury

POWRÓT DO GRY WSZYSTKIE FILMY

Proste, półproste, odcinki i łamane

Dziś wprowadzę Cię do świata geometrii. Zaczniemy od czterech pojęć: proste, półproste, odcinki i łamane.

Nasza geometryczna podróż rozpoczyna się od zrozumienia podstawowych elementów, które pomagają nam rozumieć i opisywać przestrzeń.

Prosta: Wyobraź sobie linię, która rozciąga się nieskończenie w obu kierunkach. Nie ma ani początku, ani końca. W geometrii nazywamy to prostą. Prosta jest idealnie równa i kontynuuje swój bieg w nieskończoność. Kiedy patrzymy na horyzont, wydaje się on linią prostą rozciągającą się bez końca w lewo i prawo. Jest to oczywiście złudzenie optyczne, ponieważ Ziemia jest kulą, ale na małą skalę, dla ludzkiego oka, horyzont wydaje się przykładem prostej.

Półprosta: Teraz wyobraź sobie, że na tej linii zaznaczamy jeden punkt, który staje się jej początkiem. Linia ciągnie się teraz nieskończenie tylko w jednym kierunku. Taka linia to półprosta. Ma początek, ale nie ma końca.

Odcinek: Jeśli zamiast jednego punktu, na linii zaznaczymy dwa punkty i ograniczymy się do fragmentu linii między nimi, otrzymamy odcinek. Odcinek ma określoną długość i kończy się na obu zaznaczonych punktach.

Łamana: Gdy połączymy przynajmniej dwa odcinki tak, że koniec jednego jest początkiem drugiego, ale nie znajdują się one w jednej, prostej linii, tworzymy łamaną.
Kiedy jej początek i koniec nie są ze sobą połączone, tak jak tutaj, nazywamy ją łamaną zwyczajną otwartą. Ta przypomina mi drogę w labiryncie.
Kiedy jednak oba końce łamanej są ze sobą połączone, jest to łamana zwyczajna zamknięta. Takie łamane tworzą figury geometryczne.
Czy potrafisz nazwać te trzy? [kwadrat, trójkąt, prostokąt]