×

Drogi Użytkowniku,

to tylko próbka dla niezalogowanych. Ale zabawa wcale nie musi się kończyć!
Dołącz do społeczności MATMAG.pl rejestrując się w portalu i dokończ grę.

Jeżeli już masz u nas konto, zaloguj się.

 

Rejestracja Zaloguj Inne zadanie

 

×

Drogi Użytkowniku,

wyczerpałeś dzisiejszy limit dostępu do tego zadania dla użytkowników z niewykupionym abonamentem, ale zabawa wcale nie musi się kończyć! Dla nielimitowanego dostępu do zadań poproś rodzica/opiekuna, aby wykupił dla Ciebie abonament.

 

Abonamenty Inne zadanie

 

8. Mnożenie przez 9 w zakresie 90

POWRÓT DO GRY WSZYSTKIE FILMY

Mnożenie przez 9

Czy wiesz, że Twoje palce mogą pomóc Ci łatwo mnożyć przez 9?

Zasada jest prosta. Zgięty palec oddziela cyfrę dziesiątek od cyfry jedności. Np. kiedy mnożymy 9 przez 3, to zginamy trzeci palec. Kiedy mnożymy 9 przez 6, zginamy szósty palec itd. Palce przed zgiętym palcem wskażą nam cyfrę dziesiątek. Palce po zgiętym palcu wskażą cyfrę jedności. Ten sprytny sposób pozwoli Ci wykonać mnożenie przez 9 w zakresie 90.

Przeanalizujmy każdy przykład.
Zaczynamy od 1 x 9. Zginamy pierwszy palec. Przed nim nie mamy innych palców, więc cyfra dziesiątek to zero. Natomiast po zgiętym palcu jest 9 palców. Zatem cyfra jedności to 9. 1 x 9 równa się 9.
Dalej mamy 2 x 9. Zginamy drugi palec. Przed zgiętym palcem mamy jeden palec, więc cyfra dziesiątek to 1. Z kolei po zgiętym palcu mamy 8 palców, a więc cyfra jedności to 8. Stąd 2 x 9 równa się 18.
Kolejne mnożenie to 3 x 9. Zginamy trzeci palec. Przed nim są dwa palce, więc cyfra dziesiątek to dwa. Natomiast po zgiętym palcu jest 7 palców, więc cyfrą jedności jest 7. 3 x 9 równa się 27.
Teraz 4 x 9. Zginamy czwarty palec. Przed zgiętym palcem mamy 3 palce, więc w wyniku będą 3 dziesiątki. Po zgiętym palcu mamy 6 palców. To oznacza, że cyfra jedności to 6. 4 x 9 równa się 36.
Przechodzimy do mnożenia 5 x 9. Zginamy piąty palec. Przed zgiętym palcem mamy 4 palce, a po zgiętym palcu mamy 5 palców. Zatem 5 x 9 równa się 45.

Kiedy już wiesz, na czym polega sztuczka, spróbuj wykonać kolejne mnożenia samodzielnie. Dzięki temu na pewno zapamiętasz tę metodę, a z czasem nauczysz się mnożenia przez 9 na pamięć. Wtedy palce nie będą Ci potrzebne.