×

Drogi Użytkowniku,

to tylko próbka dla niezalogowanych. Ale zabawa wcale nie musi się kończyć!
Dołącz do społeczności MATMAG.pl rejestrując się w portalu i dokończ grę.

Jeżeli już masz u nas konto, zaloguj się.

 

Rejestracja Zaloguj Inne zadanie

 

×

Drogi Użytkowniku,

wyczerpałeś dzisiejszy limit dostępu do tego zadania dla użytkowników z niewykupionym abonamentem, ale zabawa wcale nie musi się kończyć! Dla nielimitowanego dostępu do zadań poproś rodzica/opiekuna, aby wykupił dla Ciebie abonament.

 

Abonamenty Inne zadanie

 

4. Dodawanie wewnątrz drugiej dziesiątki

POWRÓT DO GRY WSZYSTKIE FILMY

Dodawanie wewnątrz drugiej dziesiątki

Dodawanie do 10 zapewne jest już Ci znane. Teraz pora nauczyć się dodawać wewnątrz drugiej dziesiątki.

Weźmy przykład 11 + 4 i zobrazujmy go. Mamy w swojej kolekcji 11 niebieskich samochodzików i 4 czerwone. A ile mamy ich w sumie? Policzmy. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15.

Policzyliśmy samochodziki i wiemy teraz, że 11 dodać 4 to 15. Takie obliczanie sumy jest trochę nudne, prawda? Może jest jakiś szybszy sposób? Jak myślisz? Oczywiście, że taki sposób istnieje. Pamiętasz dodawanie na paluszkach? Mimo, że paluszków mamy tylko 10, to możemy wykorzystać je przy naszych obliczeniach.

Gdy dodajemy wewnątrz drugiej dziesiątki, to cyfrę 1 przepisujemy za znakiem równości, bo ona się nie zmienia. Ta jedynka oznacza, że mamy jedną pełną dziesiątkę samochodzików. Oprócz dziesiątki mamy jeszcze jeden niebieski samochodzik i cztery czerwone. Dodajemy je do siebie. Ile otrzymujemy? Możesz policzyć na paluszkach. Pięć. Tak oto otrzymaliśmy sumę równą 15. Powtórzmy. Jedynka przeskakuje za znak równości. Następnie jedynkę i czwórkę dodajemy do siebie i otrzymujemy wynik 5, który zapisujemy obok jedynki.

Inny przykład. 13 + 6 . Pamiętasz już, jak to robimy? Spróbuj wykonać to dodawanie. Udało Ci się? Jedynka hop za znak równa się, a na paluszkach dodajemy 3 i 6 i mamy wynik: 19.