×

Drogi Użytkowniku,

to tylko próbka dla niezalogowanych. Ale zabawa wcale nie musi się kończyć!
Dołącz do społeczności MATMAG.pl rejestrując się w portalu i dokończ grę.

Jeżeli już masz u nas konto, zaloguj się.

 

Rejestracja Zaloguj Inne zadanie

 

×

Drogi Użytkowniku,

wyczerpałeś dzisiejszy limit dostępu do tego zadania dla użytkowników z niewykupionym abonamentem, ale zabawa wcale nie musi się kończyć! Dla nielimitowanego dostępu do zadań poproś rodzica/opiekuna, aby wykupił dla Ciebie abonament.

 

Abonamenty Inne zadanie

 

3. Dodawanie w zakresie 20 - TEST

POWRÓT DO GRY WSZYSTKIE FILMY

Dodawanie z przekraczaniem progu dziesiątkowego

Dodawania z przekraczaniem progu 10 można bardzo łatwo się nauczyć. Pokażę Ci dzisiaj swój sposób.

Weźmy przykład 5. Dodać 7 i zobrazujmy go. Mamy 5 czerwonych jabłek i 7 żółtych jabłek. Aby obliczyć, ile w sumie mamy jabłek, wystarczy wrzucić wszystkie jabłka do jednego worka i policzyć je. To ile mamy jabłek? 12. Przyznasz pewnie, że jest to dość nudny i powolny sposób.

Pokażę Ci jak można dodawać z dopełnieniem do dziesiątki dużo szybciej. Potrzebne nam będą tak zwane liczmany. Mogą to być zapałki, kredki lub długopisy. My weźmiemy zapałki. Dobierzmy odpowiednio 5 i 7 zapałek. Odpowiadają one liczbom, jakie chcemy do siebie dodać. Zróbmy dopełnienie do dziesiątki. Po lewej stronie mamy 5 zapałek z czarnymi łebkami, więc do dziesięciu brakuje nam jeszcze 5. Przekładamy więc na lewą stronę 5 zapałek z czerwonymi łepkami. Teraz po lewej stronie mamy 10 zapałek, a po prawej zostały dwie.

Możemy teraz łatwo wykonać dodawanie. 10 + 2 równa się. 12. Wiemy zatem, że 5 dodać 7 równa się 12.

Aby sobie to utrwalić, zróbmy jeszcze jeden przykład. Mamy dodawanie 9 dodać 4. Dobierzemy odpowiednio 9 zapałek i 4 zapałki. Odpowiadają one liczbom, jakie chcemy do siebie dodać. Zróbmy dopełnienie do dziesiątki. Po lewej stronie mamy 9 zapałek z czarnymi łepkami, więc do 10 brakuje nam tylko jednej. Przekładamy więc na lewą stronę jedną zapałkę z czerwonym łebkiem. Teraz po lewej stronie mamy 10 zapałek, a po prawej zostały trzy. Możemy teraz łatwo wykonać dodawanie 10. Dodać 3 równa się 13. Wiemy zatem, że 9 dodać 4 równa się 13.